Oheň a voda

Měl jsem tu čest pracovat ve dvou firmách zároveň vlastněných jedním majitelem. Dva ředitelé různí jako oheň a voda. Jeden zdvořilý a decentní, druhý vulgární.

První jednal s těmi, kdo měli přímý kontakt s majitelem slušně, úplně jinak však s těmi, kdo mu byli podřízeni. Nikdy jste nevěděli, kolik pravdy Vám řekl. Rozdmychával konflikty mezi zaměstnanci a snažil se ty sebevědomé srážet. Majiteli vždycky dával referát o tom, jak firmu zachraňuje od neschopných. Podle vyjádření majitele vždycky splnil to, co si přeje a nikdy mu neodporuje.

Druhý mluvil sprostě jako dlaždič. Když jste s ním spolupracovali, měli jste hned na talíři, co mu vadí a jak vás vidí. Za zády pak o vás říkal spíše pozitivní věci, protože se v mezičase uklidnil. Majiteli často oponoval a dělal si opatření po svém.

V první firmě, díky intrikám, byl nízký efekt jakýchkoliv opatření.

V druhé firmě byly jasněji vidět výsledky práce.

Kupodivu majitel si více cenil toho, kdo mu neodporoval, i když věděl, že je méně efektivní. Někdy je zvláštní, že možnost uplatnit vliv ve firmě je silnější, než samotný zisk a rozvoj firmy. A co mne zaujalo ještě více bylo to, že ředitel, který se mi jevil na první pohled hrubě byl konstruktivnější než zdvořilý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *